Śmierć dla początkujących Kup teraz

Aleksandra Mazur

Śmierć
dla początkujących

Nie musisz już czuć się bezradna. Nie musisz być z tym sam. Poznaj mapę, która przeprowadzi Cię przez proces umierania, towarzyszenia i pożegnania — z uważnością, bez paniki i bez ucieczki.

Okładka książki Śmierć dla początkujących autorstwa Aleksandry Mazur

Historie czytelników

Opinie o książce
„Śmierć dla początkujących"

"Wiedza o tym, co dzieje się z ciałem, pozwoliła mi przestać się bać każdego oddechu bliskiej osoby i po prostu przy niej być."

— Ewa W.

"
Ta książka odmieniła moje spojrzenie na trudne tematy. Jej przystępny język i empatyczne podejście pozwoliły mi poczuć się spokojniej i pewniej w rozmowach o śmierci.

Karolina

Czytelniczka

"
To książka nie o śmierci, ale o miłości. Dowiedziałam się, jak rozmawiać z mamą, nie płacząc przy tym z bezsilności. Czuję ogromną ulgę, że mamy jasność co do jej życzeń.

Marta, 46 lat

Wdzięczna Czytelniczka

"
Dopiero po lekturze zrozumiałam, że to, co czuję w żałobie, jest normalne. Szkoda, że nie miałam tej mapy wcześniej – oszczędziłaby mi wielu nocy pełnych poczucia winy.

Katarzyna

Pogrążona w żalu

Przesuń, aby zobaczyć więcej →

Wartość przewodnika

Wiedza, która pozwala
spokojnie oddychać

To nie jest podręcznik medyczny, ale prosta mapa stworzona przez kogoś, kto sam szukał odpowiedzi w obliczu umierania bliskiej osoby. Znajdziesz tutaj spokój i konkretną wiedzę:

Zrozumienie procesu

Dowiesz się, co dzieje się z ciałem u kresu drogi i dlaczego wiele sygnałów (jak zmiana oddechu), które nas przerażają, jest naturalną częścią procesu.

Mądre towarzyszenie

Poznasz proste, niemedyczne sposoby na niesienie ulgi bliskiemu między innymi poprzez dotyk, zapach, muzykę lub milczenie.

Logistyka i formalności

Dowiesz się, jak przetrwać pierwsze godziny po śmierci, jakie masz prawa, czego na pewno nie musisz oraz czym jest „Czerwona teczka".

Co zyskasz

Wszystko, czego potrzebujesz
w jednym miejscu

01 · Oswojenie lęku

Koniec z paraliżującym lękiem

Zrozumiesz, dlaczego śmierć stała się obca, dlaczego boimy się śmierci, dlaczego o niej nie rozmawiamy. A lęk — nazwany po imieniu — przestanie mieć nad Tobą władzę.

02 · Rozmowa

Słowa, których nam brakuje

Znajdziesz wskazówki, jak zacząć rozmowę o sprawach ostatecznych z rodzicami, partnerem czy dziećmi, by zamiast strachu poczuć ulgę. Dowiesz się, jakie słowa przynoszą spokój, a kiedy wystarczy bliskość.

03 · Proces

Spokój, obecność, orientacja

Umieranie: zrozumienie procesu. Towarzyszenie: obecność bez paniki. Zgon: pierwsze godziny po śmierci. Żałoba: życie po stracie.

04 · Pochówek

Logistyka i formalności

Krok po kroku przez urzędy i cmentarze. Wybór zakładu pogrzebowego, formy ceremonii, zasiłek z ZUS oraz „Czerwona Teczka" — sposób na porządek w dokumentach, by nie zostawić bliskich w chaosie.

Gotowy schemat w środku

Czerwona Teczka

W książce znajdziesz gotowy schemat Czerwonej Teczki — Twojej instrukcji dla bliskich. Zbierz w jednym miejscu dokumenty, konta, ubezpieczenia i życzenia. Dzięki nim nie będą musieli szukać po szufladach i zgadywać, co chciałaś im przekazać. To jeden z najważniejszych prezentów, jaki możesz im zostawić.

Aleksandra Mazur

Ulga

Osobiste doświadczenie

Piszę do Ciebie z perspektywy „dwa kroki przed czytelnikiem". Dzielę się drogą, którą sama przeszłam, oferując Ci mapę, której mi wtedy zabrakło.

— Aleksandra Mazur

Kup książkę

Spokojna obecność

Odchodzenie
krok po kroku

W książce przeprowadzam Cię przez wszystkie etapy, dając Ci konkretne narzędzia i spokój ducha.

Umieranie

Poznasz biologię odchodzenia opisaną przez pryzmat wygasających żywiołów. Zrozumiesz, co dzieje się z ciałem u kresu drogi i jak reagować na zmiany, które budzą niepokój.

Towarzyszenie

Dowiesz się, jak być obok, gdy kończą się słowa. Poznasz „pudełko czekoladek" — proste, niemedyczne sposoby niesienia ulgi bliskiemu przez dotyk, zapach, muzykę lub mądrą ciszę.

Zgon

Przeczytasz o czasie między odejściem a formalnościami. I o tym, jak wykorzystać te chwile na pożegnanie oraz poznasz swoje prawo do 72 godzin obecności zmarłego w domu.

Żałoba

Zrozumiesz, że żałoba to naturalna odpowiedź na miłość, a nie choroba. Dowiesz się, jak pozwolić życiu powoli rozrastać się wokół straty i kiedy warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie.

Cennik

Dwie drogi do tej samej
spokojnej wiedzy

E-book · PDF

Wersja cyfrowa
e-book

29 zł

Dostęp od razu po zakupie

Błyskawiczna płatność: BLIK, Karta, Klarna.
E-book otrzymasz na maila zaraz po zakupie.

E-book — kup teraz

Książka · papier

Wersja papierowa
książka

59 zł

Wysyłka GRATIS w 24 h

Błyskawiczna płatność: BLIK, Karta, Klarna.
Książkę otrzymasz via InPost w 2 dni po zakupie.

Książka — kup teraz
Przewodnik Śmierć dla początkujących

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące książki „Śmierć dla początkujących".

Książka skierowana jest do osób, które chcą oswoić temat śmierci, zmierzyć się z własnym lękiem, poznać jak wygląda proces umierania, dowiedzieć się, jak towarzyszyć bliskim podczas tego procesu, jak ogarnąć wszystkie formalności związane z pochówkiem i jak lepiej rozmawiać o stracie z bliskimi. Tak naprawdę dla każdego, kto czuje, że temat przemijania go przerasta. Szczególnie dla osób opiekujących się starszymi rodzicami, towarzyszących chorym oraz dla tych, którzy chcą mądrze uporządkować swoje sprawy formalne.

Nie. Przewodnik został napisany prostym językiem i jest zrozumiały dla każdego, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń psychologicznych.

Tak. Poświęciłam temu cały rozdział. Podpowiadam konkretne, łagodne zdania, od których można zacząć. Dowiesz się, że taka rozmowa nie „przywołuje nieszczęścia", ale jest najwyższą formą troski i miłości wyrażonej w odpowiedzialności.

Tak. Dowiesz się, kogo wezwać, jakie masz prawa (np. do 72h obecności ciała w domu) i jak krok po kroku przejść przez biurokrację pogrzebową bez niepotrzebnej paniki i pośpiechu.

Przewodnik wspiera w procesie oswajania straty oraz daje narzędzia do rozmowy i pracy z własnymi emocjami, ale nie zastępuje profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Nie. Przewodnik zachowuje neutralność. Skupiam się na biologicznym procesie umierania, ludzkich emocjach i formalnościach prawnych w Polsce. Szanuję każdą drogę — zarówno religijną, jak i humanistyczną.

Wręcz przeciwnie. Piszę o śmierci, aby przywrócić spokój życiu. Moim celem nie jest epatowanie smutkiem, ale danie Ci konkretnych narzędzi, które odejmują lęku i przynoszą ulgę w najtrudniejszych chwilach.

W zależności od wyboru opcji: e-book lub wersja papierowa. Po wyborze e-book i opłaceniu zamówienia otrzymasz link do pobrania e-booka w formacie PDF oraz instrukcje, jak z niego korzystać. Po wyborze wersji papierowej zostaniesz przekierowana/y do naszego sklepu, gdzie dokonasz bezpiecznego zakupu.

Kontakt

Skontaktuj się ze mną

Masz pytania dotyczące książki? Napisz do mnie, a odpowiem najszybciej jak to możliwe.
— Aleksandra

Wysyłając formularz akceptujesz naszą politykę prywatności.

"
Gdybym wiedziała to wszystko wcześniej, byłoby mi lżej…

Jolanta, 59 lat

Czytelniczka